Wirówka ślimakowo-sitowa - Conturbex

Do pracujących w trybie ciągłym wirówek filtracyjnych należą tzw. wirówki ślimakowo-sitowe. Wirówka ślimakowo-sitowa posiada stożkowy, perforowany bęben, który jest wyposażony w sito z blachy. Konstrukcja sita (kształt dziur, średnica dziur) zależy od danego produktu, który ma być wirowany. Wirówki ślimakowo-sitowe zwykle posiadają bęben kręcący się wokół osi poziomej. Jednak również istnieją wirówki ślimakowo-sitowe posiadające bęben, który się kręci wokół osi pionowej.

Ciała stałe zatrzymane przez sito są odprowadzane poprzez ślimak transportowy wirujący z różnicową prędkością obrotową.
Przepuszczalność filtratu w wirówce filtracyjnej zależy od właściwości drenażowych powstałego placka filtracyjnego. Ponieważ luźny placek filtracyjny jest bardziej przepuszczalny niż zastygnięty, wirówka ślimakowo-sitowa ma bardzo wysoką wydajność powierzchni filtracyjnej dzięki stałej cyrkulacji placka filtracyjnego. Jednak większa przepuszczalność stale przetłaczanego placka filtracyjnego może również prowadzić do zwiększonych strat podczas filtracji.

Ponadto, przetłaczanie może spowodować pęknięcie kryształów. Wirówki ślimakowo-sitowe stosowane są do odwadniania produktów krystalicznych, które tolerują zgrubną obróbkę, np. drobnego węgla, soli potasowych, soli nawozowych, innych organicznych produktów krystalicznych (np. naftaliny, szczawianów, ale także produktów spożywczych takich jak laktoza, cukier surowy, skrobia, białko itp.) Wirówka ślimakowo-sitowa jest w dużej mierze niewrażliwa na zmienne lub niskie stężenia ciał stałych w zawiesinie.

Naszym zdaniem liderem na rynku w dziedzinie wirówek ślimakowo-sitowych jest firma Siebtechnik produkującą serię „Conturbex”/„Konturbex”.

Centrimax dostarcza wirówki ślimakowo-sitowe firm Siebtechnik (Conturbex/Konturbex) i Sharples.

 

Zapoznaj się z dalszymi informacjami na temat wirówek!

Napisz do nas!

Prosimy obliczyć 6 plus 3.